Kontakta oss
Event Nyhet Seminarium

Seminarium: Ett år efter valet

Måndagen den 11 september presenterade Demoskops Pelle Ahlin Olofsson rykande färska siffror om hur väljarna ser på Sverige ett år efter valet, och vad de vill att våra folkvalda ska göra.

Det var mycket som togs upp, eftersom mycket har hänt under den nya moderatledda regeringens första år. Sverigedemokraterna fick stort inflytande över Tidöavtalet som tar Sverige i en ny riktning med hårdare tag. Kriget rasar vidare i Ukraina, Natomedlemskapet drar ut på tiden, lågkonjunktur, inflation och energikris pressar ekonomin, bara för att ge några exempel.

Vår panel bestående av Lena Mellin, som är kolumnist på Aftonbladet och Henrik Torehammar, som är politisk kommentator på SvD, stärkte upp Pelle Ahlin Olofsson och Demoskops VD Karin Nelsson. Olivia J Berntsson, som är programledare på Aftonbladet agerade som moderator.

Efteråt hade vi lite mingel med förfriskningar och en fantastisk utsikt från lokalerna på Mäster Samuelsgatan 17.

Om du inte hade möjlighet att närvara vid seminariet eller önskar att se presentationen i efterhand, så kan du ladda ned den via länken nedan.


Ytterligare inom: Event

Visa alla inom: Event