Kontakta oss
Event Seminarium

Seminarium: Vem vinner valet – och vad händer sen? 

Den senaste tidens opinionsmätningar tyder på ett tydligt men krympande övertag för oppositionspartierna. Hur ser de senaste mätningarna ut, vilka väljare har flyttat sig – och vad kan det bero på? 

En växande fråga är också vad som egentligen händer efter valet om oppositionen får fler röster än de fyra tidöpartierna. Hur ser väljarna på olika tänkbara S-ledda regeringar, och vad händer med de borgerliga partierna vid en valförlust? 

Dessa och andra frågor diskuteras på ett seminarium arrangerat av Demoskop. Johan Martinsson inleder med en presentation och analys av aktuella mätningar. Därefter diskuterar en panel bestående av Jesper Bengtsson, Dagens Arena, PM Nilsson, Timbro och Lena Mellin ledd av Olivia J Berntsson

Efter paneldiskussionen bjuds det på förfriskningar och mingel.

Inbjudan

📅 När: Onsdag 9 september, kl. 16.00–16.45 (dörrarna öppnas 15.30)

📍 Var:   Demoskop, Mäster Samuelsgatan 17, Stockholm  

🎫 Antal platser: Begränsat antal – anmäl dig i tid 

Först till kvarn gäller.


Ytterligare inom: Event

Visa alla inom: Event