Kontakta oss
AI Event Seminarium

Lansering av Stella Research Engine™

AI förändrar spelplanen – Demoskop leder utvecklingen

TACK till alla som deltog i gårdagens välbesökta webinar och lanseringen av Stella Research Engine™ som en del i framtidens analysarbete! Vi är överväldigade av engagemanget och de insiktsfulla frågorna under sessionen.

Vad vi visade:

  • Karin Nelsson delade med sig av vårt kontinuerliga utvecklingsarbete som skapat och fortsatt formar Stella Research Engine™.
  • Eva Lagercrantz demonstrerade live våra kraftfulla applikationer, anpassade och tränade för att leverera fullklassig analys både vad gäller effektivitet och kvalitet.

En central fråga som kom upp: ”Varför Stella och inte ChatGPT?”

Svaret: De är två helt olika verktyg. Stella Research Engine™ erbjuder fler specialiserade språkmodeller, branschanpassade analytiska funktioner, och – kanske viktigast av allt – en säker miljö för hantering av känslig kunddata som uppfyller alla krav på datasäkerhet.

Tre nyckelinsikter från webinariet:

  1. Med hjälp av Stella Research Engine™ har vi på Demoskop både ökat antalet uppdrag och utvecklat befintliga uppdrag – med dokumenterad förbättring i både effektivitet och kvalitet
  2. Den största utmaningen handlar inte om tekniken i sig, utan om att identifiera rätt frågeställningar och utmaningar där AI kan göra störst skillnad
  3. Framgångsrik AI-implementation kräver balans mellan automation och mänsklig expertis – där Stella Research Engine™ har skapat utrymme för fler perspektiv som viktigt bidrag i det strategiska tänkandet

Nästa steg?

Kontakta karin.nelsson@demoskop.se för ett personligt möte om hur Stella Research Engine™ kan höja kvaliteten på ert arbete.

Har du frågor om ämnet eller missar du eventet? Kontakta gärna någon av våra talare direkt!

Karin Nelsson
Managing Partner
+46 70 221 39 94
karin.nelsson@demoskop.se
Eva Lagercrantz
Director of Quality
+46 70 695 18 75
eva.lagercrantz@demoskop.se

Ytterligare inom: AI

Visa alla inom: AI