Demoskop skriver om coronakrisen på DN Debatt
Demoskops Anders Lindholm skriver idag på DN-debatt om coronakrisen och hur svenskars ökade optimism minskar respekt för smitta.

Demoskop följer sedan 15 mars dagligen hur svenskarnas attityder och beteende förändras med avseende på coronakrisen. Undersökningen baseras på 200 intervjuer per dag redovisat som ett genomsnitt av de två senaste dagarna. På skärtorsdagen publicerade DN-debatt en artikel skriven av Anders Lindholm. I artikeln konstateras bland annat att svenskarna blivit mer optimistiska till den fortsatta coronautvecklingen, men också att det finns frågetecken kring efterlevnaden av de råd som ges av Folkhälsomyndigheten. Hur Sverige hanterar coronakrisen sticker ut om man jämför internationellt. I andra länder har man gjort det olagligt att träffas i grupp medan Sverige satsar på frivillig social distansering. Nu väntar påsken runt hörnet och det kan förväntas att frivilligheten att inte umgås i större sällskap kommer att utmanas.
Läs hela artikeln här: DN-debatt samt hör av dig till Anders Lindholm om du har några frågor eller funderingar.
Ytterligare inom: Nyhet
AI kan frigöra tid. Men människor avgör om tiden skapar värde.
Efter Almedalen 2026 ser vi hur samtalen om framtidens arbetsliv allt oftare kretsar kring AI, effektivisering och kompetensförsörjning. Det är viktiga frågor, men de räcker inte.
Läs merDemoskop i Qvintensen – om AI och framtidens undersökningsbransch
Spelreglerna ritas om när svenskarna i allt högre utsträckning letar sig bort från det optimerade flödet. Vi har kartlagt allmänhetens attityder till det digitala bruset. Ta del av sex skarpa insikter om svenskarnas syn på kommunikation, personaliserad reklam och skiftet mot det mellanmänskliga.
Läs merFlera osäkra väljare
Endast var tredje väljare uppger att de helt har bestämt sig för vilket parti de ska rösta på i höstens […]
Läs mer