Trendseminarium – Vad kommer att definiera 2021?
Välkommen till Demoskops digitala Trendseminarium den 12 januari kl 15.00 – 15.45.
Demoskop Akademi har under 2020 blivit mycket uppskattat och nu kickar vi igång det nya året med ett trendseminarium! Rappt och lättsamt, får vi höra spännande spaningar om trender och tendenser i den föränderliga värld vi lever i. Vad kommer att definiera 2021? Vi har bjudit in mycket intressanta talare som är ledande inom sina områden och kommer dela sina tankar.
Folke Rydén, reporter, regissör och producent
Mouna Esmaeilzadeh, läkare, neuroforskare, entreprenör och TV-personlighet
Carl Wåreus, Head of Domestic Clients, Agencies & Partners på Google
Jens Magnusson, SEB:s privatekonom
Stina Ehrensvärd, entreprenör och vd för säkerhetsföretaget Yubico
Karin Nelsson, VD på Demoskop och moderator för seminariet
Varmt välkommen!
Anmäl dig via denna länk
Ytterligare inom: Nyhet
Guide: 10 tips om AI i insiktsarbetet
AI i insiktsarbetet kan göra analysen snabbare och bredda beslutsunderlaget. Men tillförlitliga resultat kräver bra data, tydliga ramar och mänskligt omdöme.
Läs merSverige har hoppat på AI-tåget men bristen på tillit hotar produktiviteten
Demoskop lyfter insikter från WIN:s undersökning om lika lön i 43 länder och sätter svenska attityder i ett internationellt sammanhang.
Läs merWorld Animal Day 2026
Demoskop lyfter insikter från WIN:s undersökning om lika lön i 43 länder och sätter svenska attityder i ett internationellt sammanhang.
Läs mer